Aanhef
Het college van Molenlanden besluit:
1Het inkoop- en aanbestedingsbeleid 2020 vast te stellen waarbij:
-het drempelbedrag bij werken voor enkelvoudig aanbestedingen per 15 november 2020, wordt vastgesteld op € 150.000,-
-het drempelbedrag bij diensten en leveringen voor enkelvoudig onderhandse aanbestedingen per 15 november 2020 wordt vastgesteld op € 50.000,-.
2De gemeenteraad te informeren met een raadsinformatiebrief.
INHOUDSOPGAVE
Inleiding3
1.Juridische uitgangspunten4
1.1Naleven relevante wet- en regelgeving4
1.2Uniforme documenten4
1.3Algemene beginselen bij Inkoop4
1.3.1Algemene beginselen van het aanbestedingsrecht4
1.3.2Algemene beginselen van behoorlijk bestuur4
1.4Mandaat en volmacht4
1.5Afwijkingsbevoegdheid4
1.6Algemene voorwaarden bij Werken4
1.7Algemene voorwaarden bij Leveringen en Diensten4
1.8Elektronisch inkopen4
1.9Klachtenregeling5
2.Economische uitgangspunten6
2.1Product- en marktanalyse6
2.2Onafhankelijkheid en keuze voor de ondernemersrelatie6
2.2.1Onafhankelijk6
2.2.2Keuze ondernemersrelatie6
2.3Raming en financiële budget6
2.4Economisch meest voordelige inschrijving (aanbieding)6
2.5Administratieve lasten6
2.6Samenwerkingsverbanden6
3.Ideële uitgangspunten7
3.1Integriteit7
3.1.1Bestuurlijke en ambtelijke integriteit7
3.1.2Integriteit Ondernemers7
3.2Maatschappelijk Verantwoord Inkopen (MVI)7
3.2.1Arbeidsre-integratie7
3.2.2Duurzaamheid7
3.2.3Innovatie7
3.3Lokaal MKB7
3.4Kracht van Kernen / burgerparticipatie8
4.De inkoopstrategie9
Bijlage 1Definities en toelichtingen10
Bijlage 2
1. JURIDISCHE UITGANGSPUNTEN
1.1 Naleven relevante wet- en regelgeving
Rechtmatigheid is een gegeven. Belangrijke kaders hierbij zijn het Burgerlijk Wetboek en de Aanbestedingswet.
1.2 Uniforme documenten
De Gemeente zal zoveel mogelijk uniforme documenten hanteren, tenzij een concreet geval dit niet toelaat. Uniformiteit in de uitvoering draagt eraan bij dat Ondernemers weten waar ze aan toe zijn. De Gemeente past bij de betreffende Inkoop dan ook in beginsel de volgende Richtsnoeren toe:
•-Aanbestedingsreglement Werken 2016 (ARW 2016) bij Werken of aan Werken gerelateerde Leveringen en Diensten;
•-Gids Proportionaliteit (2016).
1.3 Algemene beginselen bij Inkoop 1.3.1 Algemene beginselen van het aanbestedingsrecht
De Gemeente neemt bij Overheidsopdrachten en Concessieovereenkomsten vanaf de Europese drempelwaarden en bij overheidsopdrachten en concessieovereenkomsten onder de Europese drempelwaarden met een duidelijk grensoverschrijdend belang de algemene beginselen van het Europese aanbestedingsrecht in acht.
1.3.2 Algemene beginselen van behoorlijk bestuur
De Gemeente neemt bij haar Inkopen de algemene beginselen van behoorlijk bestuur in acht.
1.4 Mandaat en volmacht
Inkoop vindt plaats met inachtneming van de vigerende mandaat- en volmachtregeling van de Gemeente. De Gemeente wil slechts gebonden zijn aan verbintenissen en verplichtingen op basis van rechtsgeldige besluitvorming en civielrechtelijke vertegenwoordiging.
1.5 Afwijkingsbevoegdheid
Afwijkingen van dit Inkoop- en aanbestedingsbeleid zijn slechts mogelijk en toegestaan op basis van een vooraf genomen en deugdelijk gemotiveerd besluit van het college van burgemeester en wethouders van de Gemeente en voor zover een en ander op basis van de geldende wet- en regelgeving mogelijk is.
1.6 Algemene voorwaarden bij Werken
Bij het sluiten van overeenkomsten die betrekking hebben op werken zullen (afhankelijk van het betreffende werk) de UAV of de UAV-GC worden toegepast.
1.7 Algemene voorwaarden bij Leveringen en Diensten
Voor het inkopen van leveringen en diensten worden de gemeentelijke Inkoopvoorwaarden (volgens VNG-model), de DNR of de GIBIT in beginsel toegepast. Afhankelijk van de Inkoop zal hieraan invulling worden gegeven middels de Inkoopstrategie (zie hoofdstuk 4).
1.8 Elektronisch inkopen
De Gemeente is verplicht bij Europese aanbestedingen, alle communicatie met ondernemingen, inclusief de inschrijving, elektronisch te laten verlopen. De Gemeente streeft er, in verband met eenduidigheid, kostbesparingen en duurzaamheid, naar om het elektronisch aanbesteden (e-aanbesteden) voornoemd ook onder de Europese drempelwaarden toe te passen.
1.9 Klachtenregeling
Er is een klachtenregeling en een klachtenmeldpunt ingesteld via IBMN waaraan de Gemeente deelneemt.
2. ECONOMISCHE UITGANGSPUNTEN
2.1 Product- en marktanalyse
Inkoop vindt plaats op basis van een voorafgaande product- en marktanalyse, tenzij dit gelet op de waarde of de aard van de overheidsopdracht niet wordt gerechtvaardigd. Een productanalyse leidt tot inzicht in de aard van het ‘product’ en de relevante markt(vorm). Een marktanalyse leidt tot het inzicht in de relevante markt(vorm), de Ondernemers die daarop opereren en hoe de markt- en mogelijke machtsverhoudingen zijn (bijvoorbeeld: kopers- of verkopersmarkt). Een marktconsultatie met Ondernemers kan onderdeel uitmaken van de marktanalyse.
2.2 Onafhankelijkheid en keuze voor de ondernemersrelatie 2.2.1 Onafhankelijk
De Gemeente streeft naar onafhankelijkheid ten opzichte van Ondernemers (Contractanten) zowel tijdens als na de contractperiode. De Gemeente moet in beginsel vrij zijn in het maken van keuzes bij haar Inkoop (waaronder de keuze van Ondernemer(-s) en Contractant(en), maar ook vanwege de naleving van de (Europese) wet- en regelgeving.
2.2.2 Keuze ondernemersrelatie
Gedurende de contractperiode kan bij de Contractant afhankelijkheid ontstaan van de Gemeente door bijvoorbeeld de te behalen doelstellingen, resultaten, productontwikkelingen (innovatie) of het creëren van prikkels. De Gemeente kiest in dat geval voor de meest aangewezen ondernemersrelatie. De mate van (on)afhankelijkheid in een ondernemersrelatie wordt onder andere bepaald door de financiële waarde van de opdracht, switchkosten, mate van concurrentie in de sector (concentratiegraad) en beschikbaarheid van alternatieve Ondernemers.
2.3 Raming en financiële budget
Inkoop vindt plaats op basis van een deugdelijke en objectieve voorafgaande schriftelijke raming van de (overheids-) opdracht. De raming is ook van belang om de financiële haalbaarheid van de (overheids-) opdracht te bepalen. De Gemeente wil immers niet het risico lopen dat zij verplichtingen aangaat die zij niet kan nakomen.
2.4 Economisch meest voordelige inschrijving (aanbieding)
De Gemeente streeft bij haar Inkopen naar de economisch meest voordelige inschrijving (aanbieding). De economisch meest voordelige inschrijving kan gestalte krijgen door (het gunningscriterium op basis van de) beste prijs-kwaliteitverhouding, de laagste kosten berekend op basis van kosteneffectiviteit of de laagste prijs.
2.5 Administratieve lasten
Zowel de Gemeente als Ondernemers verrichten vele administratieve handelingen tijdens het inkoopproces. De Gemeente verlicht deze lasten door bijvoorbeeld proportionele eisen en criteria te stellen en door een efficiënt inkoopproces uit te voeren. Concreet kan de Gemeente hiertoe digitaal Inkopen (en aanbesteden). De Gemeente maakt – indien van toepassing – gebruik van het Uniform Europees Aanbestedingsdocument (UEA).
2.6 Samenwerkingsverbanden
De Gemeente hanteert als uitgangspunt dat zij oog heeft voor samenwerking bij Inkoop. Dit geldt zowel voor samenwerkingen binnen de eigen organisatie als voor samenwerkingen met andere gemeenten of aanbestedende diensten. Deze samenwerkingsverbanden kunnen bijvoorbeeld betrekking hebben op inkoopsamenwerking, milieuactiviteiten, werkvoorzieningsschappen, belastingen, handhaving en veiligheid, ICT, P&O en sociale regelgeving.
3. IDEËLE UITGANGSPUNTEN
3.1 Integriteit 3.1.1 Bestuurlijke en ambtelijke integriteit
De Gemeente heeft hoog in het vaandel staan, dat haar bestuurders en ambtenaren integer handelen. De bestuurders en ambtenaren houden zich aan de vastgestelde gedragscodes. Zij handelen zakelijk en objectief, waardoor bijvoorbeeld belangenverstrengeling wordt voorkomen.
3.1.2 Integriteit Ondernemers
De Gemeente wil enkel zaken doen met integere Ondernemers die zich niet bezighouden met criminele of illegale praktijken.
3.2 Maatschappelijk Verantwoord Inkopen (MVI) 3.2.1 Arbeidsre-integratie
Bij Maatschappelijk Verantwoord Inkopen (MVI) spelen onderwerpen als arbeidsre-integratie, arbeidsomstandigheden en - indien passend - social return een rol. De Gemeente heeft oog voor de sociaal zwakkeren in de samenleving. Zij stimuleert daarom - waar mogelijk en doelmatig - de participatie van arbeidsgehandicapten in het arbeidsproces. Daarnaast worden werken, leveringen en/of diensten geweerd die onder niet aanvaardbare arbeidsomstandigheden (zoals kinderarbeid, dwangarbeid, discriminatie van werknemers, niet-betaling van leefbaar loon) tot stand komen of zijn gekomen.
3.2.2 Duurzaamheid
Bij MVI speelt duurzaamheid, waaronder de begrippen Total Cost of Ownership (TCO), levensduurkosten, circulair inkopen, en verduurzaming van materiaalgebruik een belangrijke rol. Per concrete inkoop geval zal bijvoorbeeld worden afgewogen of een TCO-benadering bij de betreffende inkoop aangewezen is. Zo’n benadering maakt financiële afwegingen mogelijk gedurende de levenscyclus van een product, werk of dienst en is bijvoorbeeld relevant bij circulair inkopen en bouwen en bij de verduurzaming van materiaalgebruik. Hiertoe wordt niet alleen gelet op aanschafkosten, maar ook op beheers-, gebruiks- en onderhoudskosten, 'sloopkosten', afvoerkosten, (eventueel) hergebruik en dergelijke.
3.2.3 Innovatie
Bij MVI speelt innovatie een rol. De Gemeente moedigt - daar waar mogelijk - innovatiegericht Inkopen (en aanbesteden) aan. Bij innovatiegericht Inkopen wordt gezocht naar een innovatieve oplossing of laat de Gemeente ruimte aan de Ondernemer om een innovatieve oplossing aan te bieden. Het kan bijvoorbeeld gaan om een volledig nieuwe innovatieve oplossing, maar ook om de verdere ontwikkeling van de eigenschappen van een bestaand ‘product’.
3.3 Lokaal MKB
Bij een enkelvoudig- of een meervoudig onderhandse offerte aanvraag houdt de gemeente, waar
het binnen de kaders van geldende wet- en regelgeving mogelijk is, rekening met de lokale/regionale economie en lokale/regionale ondernemers. Bij een meervoudige onderhandse offerte aanvraag streeft de gemeente minimaal twee lokale/regionale partijen uit te nodigen, tenzij de belangen van de gemeente Molenlanden daarmee niet gediend zijn. “Lokal sourcing” kan bijdragen aan de doelmatigheid van de
gemeente inkoop.
3.4 Kracht van Kernen / burgerparticipatie
De Gemeente wil de kracht van de kernen gebruiken en is alert op opdrachten die de kern(-en) beter kan uitvoeren. Daarnaast stelt de Gemeente, voor opdrachten die zich daarvoor lenen, samen met de inwoners/cliëntenraad het Programma van Eisen op en beoordelen gezamenlijk de aanbiedingen.
BIJLAGE 1 DEFINITIES EN TOELICHTINGEN
Aanbestedingsregels
Het geheel van geldende geschreven en ongeschreven rechtsregels bij inkoop en aanbesteden voortvloeiende uit nationale en Europese wet- en regelgeving en jurisprudentie.
Aanbestedingswet
De vigerende Aanbestedingswet 2012.
Algemene beginselen van behoorlijk bestuur
Relevant bij Inkoop onder meer: ‘Zorgvuldigheidsbeginsel’, ‘fairplay beginsel’, ‘evenredigheids- (proportionaliteits-) beginsel’, ‘gelijkheidsbeginsel’, ‘motiveringsbeginsel’ en ‘vertrouwensbeginsel’.
Algemene beginselen van het Europese aanbestedingsrecht
‘Gelijkheidsbeginsel’ (‘gelijke behandeling’ en/of ‘verbod van discriminatie naar nationaliteit’), ‘transparantiebeginsel’, ‘evenredigheidsbeginsel’ en ‘wederzijdse erkenning’.
Circulair inkopen
Borgen dat de producten, werken en/of diensten die worden ingekocht volgens de principes van de circulaire economie zijn gemaakt of tot stand zijn gekomen en dat de producten, werken en/of ook na gebruik weer opnieuw zullen worden verwerkt.
Concessieovereenkomsten
Concessieopdrachten als genoemd in artikel 1.1 Aanbestedingswet.
Contractant
De in de Overeenkomst genoemde wederpartij van de Gemeente.
Diensten
Diensten als genoemd in artikel 1.1 Aanbestedingswet.
DNR
De Nieuwe Regeling 2011, algemene (uitvoerings-)voorwaarden op het gebied van architecten en ingenieurs opdrachten of (de) opvolgers van die algemene (uitvoerings-) voorwaarden.
Europese drempelwaarden
De financiële bedragen ter bepaling of een opdracht Europees moet worden aanbesteed. De drempelbedragen worden tweejaarlijks per EU-verordening gewijzigd.
Gemeente
De gemeente Molenlanden.
GIBIT
De Gemeentelijke Inkoopvoorwaarden bij IT 2016 of (de) opvolgers van die algemene (uitvoerings-) voorwaarden.
IBMN
Inkoopbureau Midden-Nederland.
Inkoop
(Rechts)handelingen van de Gemeente gericht op de verwerving van werken, leveringen of diensten en die een of meerdere facturen van een Ondernemer met betrekking tot bedoelde werken, leveringen of diensten tot gevolg hebben.
Inkoopfunctie
De functie binnen de Gemeente die uit oogpunt van haar taak bevoegd en verantwoordelijk is voor het tegen betaling verkrijgen van werken, leveringen of diensten van derden (-ondernemers) ter verwezenlijking van (een) doelstelling (-en) van de gemeente.
Leveringen
Leveringen als genoemd in artikel 1.1 Aanbestedingswet.
Ondernemer
Een ‘aannemer’, een ‘leverancier’ of een ‘dienstverlener’.
Overeenkomst
De met de Inkoop beoogde en/of (uiteindelijk) gerealiseerde overeenkomst (overheidsopdracht).
Overheidsopdrachten
Overheidsopdrachten (voor Werken, Leveringen of Diensten) als bedoeld in artikel 1.1 Aanbestedingswet
UAV
Uniforme Administratieve Voorwaarden voor de uitvoering van werken en van technische installatiewerken 2012 of (de) opvolgers van die algemene (uitvoerings-) voorwaarden.
UAV-GC
Uniforme Administratieve Voorwaarden voor geïntegreerde contracten 2005 of (de) opvolgers van die algemene (uitvoerings-) voorwaarden.
Relevante wet- en regelgeving
De voor de gemeente-praktijk meest relevante wet- en regelgeving: De Aanbestedingswet 2012, de Europese Richtlijnen 2014/24/EU (klassiek) en 2014/23/EU (concessies), de Rechtsbeschermingsrichtlijn 2007/66/EG (tot wijziging van de Richtlijnen 89/665/EG en 92/13/EEG), de (CPV-) Verordening (EG) nr. 213/2008, de geconsolideerde versie van het Verdrag betreffende de Europese Unie (VEU)en het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie (VwEU), de geschreven en ongeschreven algemene beginselen van behoorlijk bestuur, de algemene beginselen van het Gemeenschapsrecht, het Burgerlijk Wetboek en de jurisprudentie van het Europese Hof van Justitie, het Europese Gerecht van eerste Aanleg, de Nederlandse Hoge Raad, de gerechtshoven, de rechtbanken en de Raad van Arbitrage voor de Bouw. Verder zijn in verband met inkoop en aanbesteding de artikelen 212 t/m 215 van de Gemeentewet relevant.
Werken
Werken als genoemd in artikel 1.1 Aanbestedingswet.
VOORKEUR
TOEGESTAAN
TOEGESTAAN met gemotiveerde afwijking en akkoord door inkoop
€ 0 - € 30.000,-
Enkelvoudig onderhands
Meervoudig onderhands
x
€ 30.000 - € 70.000
Meervoudig onderhands
Enkelvoudig onderhands
x
€ 70.000 tot Europees drempelbedrag *
Meervoudig onderhands
Nationaal
Enkelvoudig onderhands
Europees drempelbedrag*
Europees
Europees
x
WERKEN met opdrachtwaarde
VOORKEUR
TOEGESTAAN
TOEGESTAAN met gemotiveerde afwijking en akkoord door inkoop
TOEGESTAAN met gemotiveerde afwijking en akkoord door gemeente secretaris
€ 0 - € 10.000,-
Enkelvoudig onderhands
Meervoudig onderhands
x
x
€ 10.000 - € 50.000
Meervoudig onderhands
Enkelvoudig onderhands
x
x
€ 50.000 - € 1,5 milj.
Meervoudig onderhands
Nationaal
Enkelvoudig onderhands
x
€ 1,5 milj tot Europees drempelbedrag*
Nationaal
Europees
Meervoudig onderhands
Enkelvoudig onderhands
Europees drempelbedrag*
Europees
Europees
x
x
SPECIALE DIENSTEN **
VOORKEUR
TOEGESTAAN
TOEGESTAAN met gemotiveerde afwijking en akkoord door gemeente secretaris
€ 0 - € 10.000,-
Enkelvoudig onderhands
Meervoudig onderhands
x
€ 10.000 - € 150.000
Meervoudig onderhands
Enkelvoudig onderhands
x
€ 150.000 - € 750.000
Meervoudig onderhands
Nationaal aankondigen
Enkelvoudig onderhands
> € 750.000*
Europees aan- en afkondigen
Europees aan- en afkondigen
x
* Europees drempelbedrag wijzigt elke 2 jaar
** Voor sociale en andere specifieke diensten geldt een verlicht aanbestedingsregime